- mačja kuga
- mačji nahod ali rinotraheitis
- virusne okužbe s calici in herpes virusom
- mačja levkoza
Zelo priporočljivo je, da je vsaka mačka cepljena z vakcino, ki zaščiti pred mačjo kugo in prehladom. Proti tem boleznim cepimo mladičke že v 8 tednu življenja, nujno pa moramo cepljenje ponoviti čez 3 do 4 tedne.
Za mačke, ki preživijo nekaj ali večino časa izven stanovanja, je zelo priporočljivo tudi zaščitno cepljenje proti mačji levkozi (FeLV), ki se prenaša z ugrizi. Pred cepljenjem proti tej nevarni bolezni, mački odvzamemo kri in naredimo hitri test okuženosti s FIV/FeLV, ki nam torej pokaže ali je mačka že okužena z mačjim aidsom in/ali mačjo levkozo. Če najdemo protitelesa proti levkozi, mačke ne cepimo in priporočamo, da se čim več drži v stanovanju in tako zaščitimo druge mačke v okolju pred nevarnim virusom.
Mačke, ki reagirajo negativno na FeLV, pa cepimo 2 tedna po cepljenju proti mačji kugi in ponovimo cepljenje čez mesece dni.
Cepljenje proti nevarnemu mačjemu aidsu, FIVu zaenkrat še ne obstaja, priporočamo pa kastracijo/sterilizacijo mačk in preprečitev okužbe.
Ustrezno raven protiteles proti zgoraj naštetim boleznim, vzdržujemo z revakcinacijo na leto dni, vedno pa pri tem odpravimo tudi notranje zajedalce.
Cepljenje proti steklini za mačke v Sloveniji ni zakonsko obvezno, razen pri prečkanju državne meje. Za mačke, ki živijo izven stanovanja, v bližini gozda, je cepljenje proti steklini priporočljivo. Proti steklini lahko cepimo mladičke v starosti 16 tednov, nato pa cepljenje ponavljamo vsako leto približno ob istem času.
Program cepljenja mačk proti kužnim boleznim.